יחידת חילוץ הר הנגב

יחלצ הר הנגב

יחידת חילוץ הר הנגב

 

שנת הקמה – 1992

 

בעלי תפקידים:

מפקד – אסף עמיחי

סגן – איתי נווה

 

אודות:

יחידת חילוץ הר הנגב הוקמה בשנת 1992 במטרה ברורה – להציל חיים ולתת מענה לאיתור וחילוץ מטיילים שנקלעו למצוקה, איבדו את דרכם או נפגעו במהלך טיול.

ביחידה ישנם כ-85 מתנדבים, כולם ללא יוצא מן הכלל פועלים בהתנדבות מלאה, ונמצאים בכוננות 24/7/365. הם מהווים תמונת ראי נפלאה לכלל תושבי הנגב: חילונים, דתיים, מושבניקים, יהודים, בדואים, קיבוצניקים, נשים וגברים. בין המתנדבים ניתן למצוא מדריכי טיולים, רופאים, גששים, אנשי היי-טק, חקלאים, בעלי חוות, פקחי רשות הטבע והגנים ועוד שלל מקצועות. המשותף לכלל המתנדבים הינו אהבת הנגב והמדבר, וכנראה שבכולם נטוע גם חיידק העזרה לזולת.

גבולות הגזרה של יחידת חילוץ הר הנגב שווים לכ – 20% מכלל שטחה של מדינת ישראל, והשטח עליו אחראית היחידה הוא הגדול ביותר בין יחידות החילוץ בישראל – כ-4,000 קמ"ר, ובשל כך קיימים בה שלושה צוותים: צוות מצפה רמון, צוות שדה בוקר וצוות רמת הנגב.

היחידה מקיימת שגרת אימונים מסודרת בעלת תכנית עבודה שנתית, שנותנת מענה לכל סוג ומתאר של חילוץ, ומאפשרת למתנדבים להתייצב לאימון ולשמור על כשירות מלאה.

ביחידה ישנם מספר צוותים, שחברות בכל אחד מהם מחייבת את המתנדבים בעמידה בהצלחה בקורס ייעודי ואינטנסיבי (עיוני ומעשי), וכן בהתייצבות לאימוני הצוות והיחידה:

צוות איתור וחיפוש נעדרים –  מתנדבים המתמחים בגביית עדות, תשאולים, בניית פרופיל פסיכולוגי של הנעדר, הכרות מעמיקה ויכולת ניתוח של  השטח. בצוות תפעול גם צוות טכנולוגי שמסייע באמצעים שונים בבניית הפרופיל הפסיכולוגי ובדברים נוספים.

צוות טג"ח (טיפוס, גלישה, חילוץ) – הצוות מתמחה בחילוץ ממקומות אליהם לא ניתן להגיע ברכבים או רגלית. מדובר בחילוץ ממצוקים, קניונים, בורות מים ועוד שלל תרחישים קיצוניים. חברי הצוות מקפידים על שגרת אימונים קשוחה לשמירה על כשירות גבוהה.

צוות חמ"ז (חילוץ ממים זורמים) – עיקר עבודתם של חברי הצוות הינה בחודשי החורף הקרים, בעת הגשמים והשיטפונות. השיטפונות בנחלי הנגב הם עוצמתיים, מפתיעים ומסוכנים מאד. חברי הצוות פועלים החל מחילוץ מטיילים שנקלעו עם רכבם לשיטפון "על הכביש" ועד לחילוץ מטיילים מנחלים שוצפים וגועשים.

צוות רפואה –  צוות המורכב מחובשים, פראמדיקים ורופאים. כולם מתמחים במתן מענה ראשוני ומציל חיים וברפואת טראומה.

חילוץ מהריסות וסיוע באזורים מוכי אסון –  מתנדבי היחידה עברו הכשרה בחילוץ מהריסות, תחום הנותן מענה למקרים של רעידת אדמה וקריסת מבנים.

שגרת האימונים מאפשרת לצוותים השונים להתמקצע כל אחד בתחומו, ובמקביל מתורגלים גם הממשקים השונים בין עבודת הצוותים. כל האימונים פתוחים לכלל מתנדבי היחידה, גם לאלה שאינם מוסמכים, על מנת לתת לכל אחד להתנסות ולהכיר את הנעשה טוב יותר, ובכך לייצר שפה אחת מקצועית שמסייעת רבות בעת חילוצי האמת.

 

חילוץ זה אירוע מסוכן

מתנדבי היחידה מסכנים את עצמם בכל יציאה לאימון וכמובן שלחילוץ אמת.

ב-26 בנובמבר 2016 נפצע קשה מאד חברנו ניקו, שהיה באימון טג"ח הנערך לכלל הצוות ביחידה. בעת התרגול החבל עליו התאמן נתפס בזיז סלע. הסלע, במשקל של 35 ק"ג, ניתק מהמצוק ונפל עליו מגובה של כארבעה מטרים. על ראשו הגנה קסדה אך הפגיעה בעורף הייתה קשה, ריסקה שתיים מחוליות הצוואר וגרמה לטראומה של חוט השדרה. ניקו נותר למעשה תלוי בין שמיים לארץ על החבלים והאימון הפך לאירוע אמת הקשה ביותר של חילוץ חבר לצוות. הפינוי נעשה במיומנות ע"י רופא ופרמדיק שנכחו באימון.

כיום מחובר ניקו למכונת הנשמה, ומוזן באופן מלאכותי. הוא בהכרה מלאה, אך משותק לחלוטין מצווארו ומטה.

הפציעה הזו השפיעה קשה על היחידה, אולם חוזקה של מערכת נמדד ביכולתה להתגבר על משברים קשים ולהמשיך הלאה… ניקו תמיד יישאר חלק מאיתנו!

 

יצירות קשר – מוקד 100 של המשטרה

מפקד תורן 050-6276619

 

אירועים משמעותיים:

האסון בנחל צופית באפריל 2018, בו קיפחו את חייהם עשרה חניכי מכינה קדם צבאית.

נציגי היחידה השתתפו במשלחת ישראלית שלקחה חלק באסון בתורכיה וכן במשלחת שיצאה לעזרת תושבי דנוור קולורדו, ארה"ב לאחר שטפונות גדולים שפקדו אותם.

 

לתרומה ליחידה >>לחצו כאן <<