יחידת חילוץ ערבה

יחלצ ערבה

יחידת חילוץ הערבה

 

שנת הקמה – 1991

 

בעלי תפקידים:

אורי לב – מפקד

סגנים – צביקה דור, שחר שגיא

קמב"ץ –אבי גל

 

אודות:

יחידת חילוץ ערבה הוקמה בשנת 1991 ע"י מספר חקלאים מהאיזור, בעקבות מותו של מטייל שטייל באזור, וכן מטיילים נוספים שאיבדו דרכם באזור, היחידה הוקמה ע"י גיל סלאבין, בהמשך עבר הפיקוד לפיטר רבין ואלעד סקר, ומפברואר 2017, מפקד היחידה הוא אורי לב.

היחידה מונה 80 מחלצים הזמינים 24/7/365, ומוקפצת לכ – 80 אירועים בממוצע בשנה.

המוטו של היחידה הוא לסייע לכל עובר אורח, אזרח/ חייל/ שוטר, ללא הבדל דת, גזע ומין ,העובר בגזרתה ונזקק לסיוע.

תחום האחריות של היחידה הוא כ-15% משטח מדינת ישראל, מקו מסוע האשלג בצפון ,נחל שיטה בדרום, גבול ירדן במזרח וקו המכתשים במערב.

היחידה מתאמנת במתארים שונים באופן קבוע ואף משתתפת באימונים יחד עם יחידות שכנות.

ליחידה מספר שיתופי פעולה יוצאי דופן:

הראשון שבהם, הוא שיתוף פעולה עם חיל האויר באימון טייסים חדשים במתארי חילוץ שונים, ומתבצעים מפגשים ותחקירים משותפים. למעשה יחל"צ ערבה היא היחידה המוטסת הראשונה מבין יחידות האויר, בתרגיל לפני מספר שנים הוטסו כל חברי היחידה ובכך התקבל האישור של חיל האויר לעלות על מסוקים, דבר שקודם לכן לא היה מובן מאליו.

שת"פ מצויין עם חטיבת הערבה של אוגדה 80, כשבאוגדה מונה איש קשר מיוחד ליחידת החילוץ.

כמו כן, קיים קשר שקט, "מתחת לרדאר", עם ירדן, הכולל ביקורים הדדיים והצגת יכולות. משלחת של פיקוד העורף הירדני ביקרה מספר פעמים בערבה והוצגו יכולות במטרה להקים יחידה דומה אצלם. בנוסף, ביקרה משלחת של יחידת חילוץ ערבה במטה פיקוד העורף בעקבה .

שת"פ עם יחידת החילוץ התורכית "אקוט", קשר שהחל לפני דרדור היחסים עם תורכיה.

היחידה התורכית יחידה מעולה שנטלה חלק בכל אסון הומניטרי בעולם ואף עברה את מבחני ההסמכה של האו"ם ליחידה בינלאומית. במסגרת שיתוף הפעולה יחלצ ערבה, התאמנה במטה באיסטנבול פעמיים ואף קימה איתן אימון סריקות אחר נעדרים בשלג, ובמקביל אירחה אצלה בערבה משלחת של ראשי צוותים שלהם לאימון הישרדות בתנאי קיצון. המשלחת שהתה בארץ כשבוע בעידוד ובמימון משרד החוץ של ישראל. כיום הקשר קיים אולם ברמה נמוכה של מיילים וכו' בשל המצב הפוליטי.

 

יצירות קשר – מוקד 100 של משטרת ישראל

אורי לב – 0523666102

צביקה דור – 0522769722

שחר שגיא – 0524260953

 

תומכים/ תורמים מיוחדים – היחידה נתמכת ע"י משטרת ישראל בשוטף ,מועצה אזורית ערבה תיכונה, מחלקת גיוס משאבים במועצה, ושלה"ב – סוכנות ביטוח של מושבי הערבה.

 

מאפיינים יחודיים –רוב המתנדבים חקלאים ומכאן האופי הייחודי של יחידת חילוץ ערבה, מספר אבות ובנים וכן בעל ואשה שהם חברי יחידה.

מספר מתנדבים ותיקים ופעילים בני למעלה מ – 70.

היחידה עורכת בכל שנה טיול לזכרם של עמוס גולדשטיין מפארן ועידן גדיש, שני מתנדבים מהיחידה שנהרגו בתאונת אולטרלייט ב – 1997.

 

שיתופי פעולה מיוחדים של היחידה – חיל האויר, חטיבת הערבה של אוגדה 80, ירדן, תורכיה, משטרה, צבא, איחוד הצלה.

 

אירועים משמעותיים:

האסון בנחל צפית, בו נספו עשרה מתלמידי המכינה הקדם-צבאית בני ציון.

לפני מספר שנים אירוע של ג'יפ עם 5 נוסעים שהתהפך ליד נחל פרס, חמשת הנוסעים הוגדרו כנעדרים, ואותרו מאוחר יותר, כשארבעה מתוכם נהרגו, ורק הנהג נותר בחיים.

מספר אירועים של תיירים ישראליים ששהו בירדן, שם היחידה סייעה לחילוץ ע"י הפעלת הצבא הירדני וגורמים במשרד החוץ.

 

לתרומה ליחידה >>לחצו כאן <<